معجزه ای به نام کلاژن

معجزه ای به نام کلاژن

شما ممکن است آن را به عنوان یک جز در لوسیون بدن مورد علاقه خود داشته باشید و یا احتمالاً مکمل های غذایی اش را مصرف کنید. اما کلاژن چیست؟ کلاژن در بدن دقیقاً چه کاری می کند؟ و چگونه می توانید از آن در زندگی خود استفاده کنید؟ برای آشنایی بیشتر با این ماده دوست داشتنی با مجله زیبایی ونوس همراه باشید.

کلاژن چیست؟

در زبان یونانی کلاژن یعنی تولید کننده چسب. کلاژن در واقع پروتئینی است که فیبرهای سفید پوست، تاندون ها، استخوان ها، غضروف ها و تمام بافت های رابط را تشکیل می دهد. این ترکیب همچنین در مواد ژلاتینی بدن مانند زجاجیه چشم (همان مایع ژله ای مانند و بدون عروق و شفاف کره چشم) نیز وجود دارد. کلاژن 5 نوع دارد و حدود 80 درصد وزن بافت های رابط را در بر می گیرد. بنابراین چیزی بیش از یک ماده ی ساده در ترکیب کرم های زیبایی است.

تولید کلاژن بدن ما به طور طبیعی با افزایش سن کاهش می یابد بنابراین دلیل نشانه های پیری مثل چین و چروک، چروک پوست و دردهای مفاصل ناشی از غضروف یا کاهش غضروف است.

کلاژن فواید بسیاری دارد زیرا این پروتئین چیزی است که به استحکام و کشش پوست ما همراه با جایگزین کردن سلول های مرده پوست کمک می کند.

عوامل دیگر مربوط به سبک زندگی مانند رژیم غذایی پر شکر، سیگار کشیدن و زیاد بودن در معرض خورشید – هم چنین در کاهش سطح کلاژن نقش دارند.

طبق تحقیقات انجام شده بیماری های مربوط به کلاژن اغلب از ترکیبی از نقص های ژنتیکی، جذب ضعیف مواد غذایی غنی از کلاژن، نقص های غذایی و مشکلات هاضمه ناشی از تولید (سنتز) کلاژن ایجاد می شوند. خوشبختانه، مصرف غذاهایی مانند آبگوشت استخوان می تواند مقدار زیادی از این پروتئین حیاتی را تامین کند.

مواد غذایی که تولید کلاژن را افزایش می دهند

همه کلاژن ها در ابتدا به صورت پروکلاژن تشکیل می شوند. بدن انسان با ترکیب دو آمینو اسید به نام های گلیسین و پرولین، پروکلاژن تولید می کند. برای انجام این فرآیند بدن از ویتامین C استفاده می کند.

با استفاده از مواد غذایی زیر در برنامه غذایی روزانه خود به تولید کلاژن در بدن خود کمک کنید:

ویتامین C: مقادیر قابل توجهی از این ویتامین در میوه های خانواده مرکبات، فلفل دلمه ای، و توت فرنگی یافت می شود.

پرولین: مقادیر قابل توجهی از این ماده در سفیده تخم مرغ، جوانه گندم، محصولات لبنی، کلم، مارچوبه، و قارچ ها یافت می شود.

گلیسین: مقادیر قابل توجهی از این ماده در پوست مرغ و ژلاتین یافت می شود اما گلیسین در انواع مختلف مواد غذایی حاوی پروتئین نیز وجود دارد.

مس: منبع اصلی این ماده  گوشت قرمز، دانه کنجد، پودر کاکائو، بادام هندی، و عدس است.

علاوه بر اینها، بدن انسان به پروتئین کیفیت بالا که حاوی آمینو اسیدهای مورد نیاز برای ساخت پروتئین های جدید است، نیاز دارد. گوشت قرمز، گوشت ماکیان، غذای دریایی، لبنیات، حبوبات و توفو از جمله منابع فوق العاده برای آمینو اسیدها هستند. یکی از منابع خوب کلاژن آب استخوان است که از جوشاندن استخوان مرغ یا حیوانات دیگر در آب به دست می آید.

مکمل های کلاژن

یکی دیگر از روش های رایج جذب کلاژن بیشتر، مصرف مکمل است که با انواع مختلف کپسول، پودر و قرص تولید شده و در بازار وجود دارند. البته بهتر است قبل از مصرف هر نوع مکمل یا دارویی با پزشک مشورت کنید. چون لازم است که دوز مصرف این مکمل ها بر حسب نیاز بدنتان باشد. اما برای افزایش تأثیر هر چه بیشتر مکمل کلاژن در بدن بهتر است توصیه های زیر را در نظر داشته باشید:

1- مکمل هایی که حاوی ویتامین C باشد باعث جذب بیشتر کلاژن در بدن می شود.

2- مصرف مکمل ها در وعده صبحانه باعث جذب بیشتر آن می شود.

3- حتماً از مکمل های تائید شده و دارای لیبل استفاده کنید.

4- برای افزایش تأثیر مکمل های کلاژن حتماً رژیم غذایی سالم و متنوعی داشته باشید.

4 1 vote
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments