لوازم آرایش ارگانیک

لوازم آرایش ارگانیک

امروزه استفاده از لوازم آرایشی، صابون ها یک امر گریز ناپذیر در دنیای زنان و مردان است . لوازم آرایش بر خلاف اسمش می تواند کرم های ضد آفتاب، صابون های تمیز کننده، تقویت کننده های پوست و مو و لب و غیره باشد که هم برای مردان و هم برای خانم قابل استفاده است. اما این محصولات در درازمدت عوارض ناخوشایندی دارند. استفاده از محصولات ارگانیک به جای مواد شیمیایی، می تواند تا حدی نگرانی ما را کم کند. آیا محصولاتی که کاملا طبیعی یا به اصطلاح ارگانیک هستند، می‌توانند تمام نگرانی‌ها بابت آسیب‌های مواد شیمیایی آرایشی و مراقبتی بر روی پوست را برطرف کنند؟ برای پاسخ به این سوال با مجله زیبایی ونوس همراه باشید.

ارگانیک به چه معناست؟

به طور کلی کلمه ارگانیک به محصولاتی گفته می شود که برای ساخت و تولید آن ها هیچ ماده شیمیایی در هیچ بخشی از روند تولید آن به کار نرفته است. بر اساس یک قانون تعریف شده توسط استاندارد محصولات خوراکی و گیاهی ارگانیک ، این محصولات باید در زمین زراعی کشت شده باشند که حداقل از سه سال قبل تر از آن هیچگونه سم مصنوعی و شیمیایی در آن استفاده نشده باشد. برای تقویت خاک و افزایش تولید محصول نیز، از کمپوست های گیاهی به جای کود های شیمیایی استفاده کرده باشند. برای ساده تر شدن موضوع زمان قدیم را تصور کنید. که کشت و کار و زراعت بدون مواد شیمیایی بود و همه چیز کاملا طبیعی رشد می کرد.

استانداردهای ارگانیک چیست؟

در دنیا بیش از 350 سازمان بازرسی قانونی برای تائید ارگانیک بودن محصولات وجود دارد. در واقع در هر کشوری بر اساس استانداردهای تولید، کشت و پرورش محصولات به آن ها برچسب ارگانیک داده می شود. به دلیل همین گستردگی و اهمیت موضوع استاندارد محصولات ارگانیک، اساس بررسی و قطعیت محصولات ارگانیک آرایشی و بهداشتی در این مطلب بر پایه دو استاندارد USDA امریکا و COSMOS Organic اروپا است. استفاده از منابع تجدید پذیر و قابل بازیافت در تولید محصولات ارگانیک فصل مشترک این دو استاندارد جهانی است.

لوازم آرایش ارگانیک ؛ رویا یا واقعیت؟

1- ترکیبات لوازم آرایش ارگانیک

در لوازم ارایشی و بهداشتی گیاهی ارگانیک ، از گیاهانی مانند عصاره شیرین بیان، سدر، بابونه، رزماری و … استفاده می شود. علاوه بر آن ویتامین هایی مانند A ، C و E موجود در این محصولات می توانند به بهبود وضعیت پوست و جوانسازی آن کمک کند. به طورکلی استفاده از موارد آرایشی و بهداشتی ارگانیک می تواند مانند استفاده از گیاهان دارویی تاثیرات مثبتی بر پوست و مو داشته باشد .

2- کود آفت کش

به دلیل اینکه در چرخه تولید محصولات ارگانیک، از کود و آفت کش های شیمیایی استفاده نمی شود، تولید نهایی این مواد گران تر و زمان برتر از محصولات غیر ارگانیک است.

اما علاوه بر فاکتور قیمت در لوازم آرایشی و بهداشتی ارگانیک، چه طور می شود تشخیص داد محصولی که خریداری می کنیم کاملا ارگانیک است؟ زیرا حتی ظروفی که لوازم ارایشی و بهداشتی در آن ها بسته بندی می شوند نیز باید بر اساس استانداردها از جنسی باشند که به صورت کامل به طبیعت بازمی گردند.

انواع لوازم آرایش ارگانیک

قبل ازانتخاب بهتر است تفاوت دو دسته اصلی محصولات موجود در بازار لوازم آرایشی و بهداشتی ارگانیک را بدانیم:

1- ارگانیک

محصولات آرایشی و بهداشتی ارگانیک بر اساس استاندارد *COSMOS باید 95 درصد تشکیل شده از مواد ارگانیک باشد. یعنی تمامی مواد تشکیل دهنده آن منشا گیاهی داشته باشند و هیچ عنصر معدنی و حیوانی در ساخت آن به کار نرفته باشد . این محصولات شامل رنگ و اسانس طبیعی هستند و در ساختار آنها از محصولات پایدار در طبیعیت خبری نیست. به علاوه به هیچ وجه روی حیوانات تست نمی شوند.

2- ساخته شده با مواد ارگانیک

در صورتی که میزان مواد تشکیل دهنده کمتر از 95 درصد باشد ، محصولی که تهیه می کنید ” ساخته شده با مواد ارگانیک ” است .

از سوی دیگر ، بر اساس استاندارد USDA اگر محصولی شامل 70 درصد مواد ارگانیک باشد، در دسته بندی ارگانیک ها قرار می گیرد.

درواقع باید قبول کنیم که هیچ لوازم آرایشی کاملا و صد در صد ارگانیک در بازار وجود ندارد و با محصولات خوش نامی که حد اقل 70 درصد ساخته شده از مواد ارگانیک هستند می توانیم به استاندارد زندگی بدون آلاینده ها و مواد شیمیایی نزدیک شویم.

آیا لوازم آرایش ارگانیک می توانند حساسیت ایجاد کنند؟

استفاده از لوازم آرایشی و بهداشتی ارگانیک معمولا حساسیت زا نیستند؛ مگر برای کسانی که زمینه های حساسیت شدید پوستی دارند  یا افرادی که دچار آلرژی  مواد غذایی  مانند توت فرنگی ، گوجه فرنگی ، خربزه و … هستند.

پس اگر در گروه های احتیاط پوستی و غذایی هستید در خرید دقت کنید .

به صورت کلی در نظر داشته باشید که به دلیل نداشتن انواع نگهدارنده ها مانند پارابن ، بایستی محصولات ارگانیک تاریخ مصرف کوتاهی دارند.

0 0 vote
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments