کنترل موی وز

علت وز مو

یکی از شایع ترین مشکلات مو که اتفاقا بین زنان و مردان مشترک می باشد، وز مو است. وز مو به علت خشکی بیش از حد مو به وجود می آید. موی خشک به اندازه کافی مرطوب نیست بنابراین به محض قرار گرفتن در معرض رطوبت آن را به خود جذب کرده و در نتیجه وز و پف دار می شود.

اما خبر خوب این است که مجله زیبایی ونوس چند راه حل برای مقابله با وز مو را به شما ارائه خواهد کرد که می توانید تا حد زیادی وز موهایتان را کنترل کنید.

چگونه موی وز را کنترل کنیم؟

باید مانند اکثر روشهای زیبایی، صبر و حوصله داشته باشید. درمان موی وز یک شبه اتفاق نمی افتد. مجله زیبایی ونوس راه های زیر را برای درمان موی وز ارائه میدهد تا در طی زمان و با صرف حوصله بتوانید وز موی خود را کنترل کنید.

از شامپو بدون سولفات و حاوی گلیسیرین استفاده کنید

هنگام خرید شامپو، دقت کنید شامپویی انتخاب کنید که مواد تشکیل دهنده آن گلیسیرین باشد. دقت کنید که روی برچسب آن هرچه کلمه گلیسیرین بالاتر نوشته شده باشد، یعنی به میزان بیشتری از آن ماده در شامپو وجود دارد پس برای شما مناسب تر است. گلیسیرین به عمق مو نفوذ می کند و وز مو را مهار می سازد. علاوه بر گلیسیرین، شامپوهای بدون سولفات هم کمک بسیاری به شما می کند. سولفات به طور معمول در اکثر شامپو ها وجود دارد برای این که باعث کف کردن شامپو می شود. سولفات باعث می شود  که روغن طبیعی مو از بین برود و مو خشک شود که همین منجر به وز مو می شود.

دو مرتبه در هفته فقط از نرم کننده  استفاده کنید

هر دو روز یکبار به جای زدن شامپو  از نرم کننده استفاده کنید و سپس موهایتان را آبکشی کنید. در نرم کننده میزان کمی “surfactant” وجود دارد که این همان ماده ای است که در شامپو وجود دارد تا موهایتان را تمیز کند. علاوه بر آن، در نرم کننده میزان کمی روغن وجود دارد که به روغن اضافی مو می چسبد و آن را تمیز می کند. همچنین یک نرم کننده خوب کوتیکول مو را آبرسانی می کند و باعث می شود که رطوبت به اعماق مو نفوذ کند و کوتیکول مو برای جذب رطوبت اضافی باز نشود، البته نرم کننده هایی می توانند به خوبی عمل کنند، که حاوی گلیسیرین و همچنین کره شیا shea butter باشند.

یک مرتبه در هفته از ماسک آبرسان مو استفاده کنید

سعی کنید از یکبار در هفته از ماسک موی آبرسان استفاده کنید. وقتی مو آبرسانی شود دیگر کوتیکول آن برای جذب رطوبت اضافه محیط باز نمی شود پس در نتیجه مو وز نخواهد شد. ماسک موهایی که در آن از روغن نارگیل یا روغن کرچک استفاده شده باشد برای آبرسانی به مو مناسب هستند و موها را نیز درخشان می کند.

از روغن نارگیل به صورت ماسک نیز می توانید استفاده کنید به این صورت که به ساقه مو بزنید و بگذارید چندساعتی بماند و بعد بشویید.

برای مهار وز مو، از سر سشوار مخصوص موی فر و وز استفاده کنید

یکی از ترفند ها برای مهار وز مو، استفاده از سر سشوار مخصوص موهای فر و وز است. با این کار شما گرمای مستقیم به موهایتان را کنترل می کنید و باعث می شوید موهایتان حالت خود را حفظ کند، در نتیجه وز نمی شود.

از روغن های مغذی برای ساقه موها استفاده کنید

روغن مو،مانند روغن نارگیل یا آرگان، وز مو را ازبین می برد و در عین حال به مو ها برق و درخشندگی می بخشد. 1 تا 3 قطره از روغن مو را به ساقه و قسمت های انتهایی موهایتان بزنید تا به خوبی به لایه کوتیکول مو نفوذ کند و آن را مرطوب سازد.

وسایل حرارتی را با دمای کم استفاده کنید

اگرفکر می کنید که هرچه شما درجه وسایل حرارتی خود مانند اتوی مو یا بابیلیس را بیشتر کنید، وز موهایتان کمتر خواهد شد اشتباه می کنید. شما نه تنها وز مو را مهار نکردید بلکه باعث بیشتر شدن وز مو می شوید. بهتر است وسیله حرارتی خود را بین دمای ۲۵۰ تا ۳۰۰ درجه سانتی گراد تنظیم کنید تا آسیب مو را به حداقل برسانید. اگر صبر داشته باشید و موهایتان را روی وسیله حرارتی بیش تر نگه دارید به جای این که دمای آن را زیاد تر کنید، موهایی بدون وز و براق تر خواهید داشت.

0 0 vote
آیا این مطلب برای شما مفید بود؟
Subscribe
Notify of
guest
0 Comments
Inline Feedbacks
View all comments