۶ راه حل برای خشکی پوست صورت

218
6 راه حل برای خشکی پوست

۶ راه حل برای خشکی پوست صورت

برخی از افراد بیشتر از بقیه مستعد به خشکی پوست هستند. درمان های ملایم و درمان خانگی می تواند خشکی پوست را از بین ببرد و مانع از بازگشت آن شود. خشکی پوست ممکن است برا اثر عواملی چون تغییرات دما یا رطوبت، استفاده از صابون با مواد شیمیایی خشن و شرایط پوستی مانند اگزما بوجود بیاید. در اغلب موارد خشکی پوست با استفاده از درمان های خانگی و داروهای ضد ویروسی قابل درمان است. مجله زیبایی ونوس ۶ راه حل برای خشکی پوست صورت به شما پیشنهاد می دهد.

چه چیزی باعث خشکی پوست می شود؟

پوست به طور طبیعی یک نوع چربی به نام سبوم تولید می کند. هنگامی که پوست این چربی را بیش از حد تولید کند، این می تواند منجر به جوش شود. با این حال، داشتن برخی از چربی پوست بر روی پوست برای حفظ آن و حفظ سلول ها از عفونت مهم است. پوستی که به اندازه کافی سبوم تولید نمی کند خشک می شود. پوست خشک و کم آب ظاهری کدر و خشن دارد. پوست خشک می تواند خارش ولکه دار باشد.

برخی از علل پوست خشک صورت عبارتند از:

هوای سرد، هوای خشک ، قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی خشن در صابون یا سایر محصولات ، شستشو بیش از حد پوست، PH پوست نامنظم است، شرایط پوست، مانند درماتیت آتوپیک، درماتیت سبورئیک و پسوریازیس، دیابت، کم کاری تیروئید، سیگار کشیدن، صرف وقت زیاد در نور مستقیم خورشید

خشکی پوست را از روشهای مختلفی می توان درمان کرد. بر اساس علت و درجه خشکی پوست می توان بهترین روش را پیدا کرد. این درمان ها نیز در بین انواع پوست، نرمال، خشک، چرب و مختلط می تواند متفاوت باشد.

6 راه حل برای خشکی پوست

۱. مرطوب کردن روزانه

مرطوب کننده ها، پماد ها و کرم ها عملکرد طبیعی پوست را بهبود می بخشد که باعث حفظ آب می شود. مرطوب کردن صورت قبل از خواب مزایای بسیاری دارد. قبل از خواب به صورت خود مرطوب کننده بمالید و صبح ها با یک تمیز کننده ملایم شستشو دهید. مرطوب کننده های مختلفی در بازار وجود دارند که هر فرد بنا بر نوع پوست خود می تواند انتخاب کند. مرطوب کننده های خوب شامل مواد زیر هستند: اسید هیالورونیک، سرامید، بلغور جو دوسر کلوئیدی

برخی از مرطوب کننده ها و دیگر محصولات مراقبت از پوست حاوی مواد خشک کننده ای است که می تواند پوست خشک را بدتر کند. به طور کلی از محصولاتی که ترکیباتی نظیر الکل، عطرهای مصنوعی و رنگ ها و یا مشتقات نفتی دارند دوری کنید. ممکن است شما ترجیح بدهید از مرطوب کننده های طبیعی برای کاهش خشکی پوست استفاده کنید در این صورت از موادی چون ژل آلوئه ورا خالص، روغن نارگیل و شی باتر غافل نشوید. روغن نارگیل و شی باتر حاوی روغن های طبیعی است. توجه داشته باشید که بعضی از افرادی که دارای پوست نرمال، چرب و یا مختلط هستند، ممکن است پس از استفاده از این محصولات، جوش بزنند.

۲. از پاک کننده ملایم استفاده کنید

صابون هایی که حاوی عطر، رنگ و دیگر مواد شیمیایی می توانند پوست را خشک کنند. به طور کلی بهتر است از پاک کننده های ملایم و عطر و یا صابون های مخصوص صورت استفاده کنید و از محصولات حاوی الکل، رنگ مصنوعی و پلاستیک اجتناب کنید.

۳. لایه برداری کنید

پوست به طور طبیعی تولید سلول های جدید می کند و این سلول ها جایگزین سلول های مرده و قدیمی می شود این پروسه معمولا هر یک ماه یکبار اتفاق می افتد. اما ممکن استره ها و منافذ را مسدود و موجب خشکی پوست شوند. لایه برداری کمک می کند سلول های مرده از سطح پوست پاک شوند بافت کلی پوست بهبود پیدا کند.

۴. تمرین عادات حمام کردن بهتر

بهتر است برای حمام کردن یا شستن صورت از آب گرم ، نه داغ ، استفاده کنید. زیرا آب داغ می تواند چربی های مفید صورت را از بین ببرد. همچنین شستن بیش از اندازه صورت نیز می تواند موجب پوسته پوسته شدن صورت شود. آکادمی پوست آمریکا توصیه می کند بهترین زمان برای دوش گرفتن بین ۵ تا ۱۰ ذقیقه می باشد. پس از حمام کردن یا شستن صورت، بلافاصله از مرطوب کننده استفاده کنید.

۵- از یک مرطوب کننده استفاده کنید

افرادی که پوست پوست خشک دارند بر اثر گردش هوای سرد و گرم رطوبت پوست خود را از دست می دهند بنابراین استفاده مداوم از کرم های مرطوب کننده می تواند کمک خوبی برای نگه داشتن رطوبت پوست باشد.  

۶. دارو

متخصصان مراقبت از پوست، یک پماد موضعی یا کرم مخصوص افرادی که دارای بیماری پوستی هستند یا افرادی که دارای پوست خشک هستند و به درمان های معمول پاسخ نمی دهند، تجویز می کنند. نوع دارو بسته به علت پوست خشک متفاوت است. داروها معمولا شامل هیدروکورتیزون، استروئید است که به حفظ پوست هیدراته کمک می کند.

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here