جوش سرسیاه و راه های درمان آن

139

جوش های سرسیاه

جوش های سرسیاه همان دانه‌های سیاه ریزی هستند که بر روی صورت ظاهر می‌شوند صاف و یکدست بودن پوست و ظاهر زیبای صورت را تحت تأثیر قرار می‌دهند.
جوش سرسیاه و آزاردهنده زمانی به‌وجود می‌آید که منافذ پوستی با سبوم (sebum، نوعی چربی که توسط غدد سباسه (sebaceous) برای نرمی پوست ترشح می‌شود) و سلول‌های مرده‌ی پوست مسدود می‌شوند. تفاوت بین جوش سرسیاه و دیگر جوش‌های صورت در باز یا بسته بودن منافذ پوستی است. اگر منافذ باز باشند، سلول‌های مرده‌ی پوست و سبوم در معرض اکسیژن هوا قرار می‌گیرند، اکسید می‌شوند و رنگ‌شان سیاه می‌شود.

جوش سرسیاه در اثر آلودگی ایجاد نمی‌شود، بنابراین لایه‌برداری بیش‌ازحد پوست راه مناسبی برای خلاصی از شر این نوع جوش نیست و حتی ممکن است باعث بدتر شدن آن شود، زیرا این کار باعث خشکی پوست می‌شود. به همین دلیل نباید هیچ‌ کدام از روش‌های از بین بردن جوش سرسیاه را بیشتر از ٢ یا ۳ بار در هفته تکرار کنید.

راه های درمان

 ۱- گل رس آرایشی و سرکه

برای درمان این جوش ها می توانید از گل رس و سرکه استفاده کنید. گل رس گیاهی است که در عطاری ها وجود دارد.

برای درمان جوش های سرسیاه بینی باید در کاسه ای کوچک یک قاشق غذاخوری گل رس و یک قاشق غذاخوری سرکه ریخته وکاملا با هم مخلوط کنید. آن را روی بینی بمالید و بیست دقیقه صبر کنید تا خشک شود. سپس آن را با آب شست شو دهید.

  ۲- عسل و دارچین

یک روش دیگر برای درمان این جوش ها استفاده از عسل است. عسل یک آنتی بیوتیک بوده و آلودگی‌ها را از منافذ باز پوست خارج می کند. برای اینکار کافیست یک قاشق غذا خوری عسل را با نصف قاشق چایخوری دارچین مخلوط کنید . حال این ماسک را روی بینی مالیده و حدود سه دقیقه بینی را با آن ماساژ دهید سپس با آب گرم بشویید.

۳- جوش شیرین

یکی دیگر از راه های از بین بردن جوش سرسیاه، خمیر جوش شیرین است.  مقداری جوش شیرین را با کمی آب مخلوط کنید تا یک خمیر بدست آید. آن را روی  پوست‌ تان بمالید و اجازه دهید ۵ الی ۱۰ دقیقه بر روی پوست بماند و خشک شود. در انتها صورتتان را با آب بشویید.

 ۴- سفیده تخم مرغ

سفیده تخم مرغ سبب تنگ شدن منافذ باز پوست می شود.

برای از بین بردن این جوش ها می توانید سفیده دو عدد تخم مرغ را روی بینی مالیده و صبر کنید تا خشک شود. بعد از ۱۰ الی ۱۵ دقیقه صورتتان را با آب گرم بشویید.

۵- مسواک و لیمو

یک روش دیگر این است که می توانید با استفاده از مسواک نو ٬آب لیمو را روی جوش های سرسیاه مالیده و به صورت دورانی این عمل را انجام دهید. فقط یک بار در هفته این کار را انجام دهید تا کم کم نتیجه اش را ببینید.

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here